СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Andrei11
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Машенька

Машенька


Broj poruka : 540
Points : 1042
Reputation : 0
Datum upisa : 05.03.2011

В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.   В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyUto Apr 05, 2011 7:57 pm

В среду 5-я седмицы Великаго Поста.

На 6-м часе тропарь:

Пророчества Исаиина чтение. [Глава 41, ст. 4 – 14.]

Тако глаголет Господь: Аз Бог первый, и в грядущая Аз есмь. Видеша языцы и убояшася, концы земнии приближишася, и приидоша вкупе. Судяй кийждо ближнему, и брату помощи, и речет: Превозможе муж древоделатель, и ковач бияй млатом, вкупе проковаяй: овогда убо речет, спаяние добро есть, утвердиша я гвоздьми, положат я, и не подвигнутся. Ты же Израилю, рабе Мой Иакове, егоже избрах, семя Авраамле, егоже возлюбих. Егоже поях от конец земли, и от стражб ея призвах тя, и рекох ти: раб Мой еси, избрах тя, и не оставих тебе. Не бойся, с тобою бо есмь, не прельщаю: Аз бо есмь Бог твой, укрепивый тя, и помогох ти, и утвердих тя десницею Моею праведною. Се постыдятся и посрамятся вси сопротивляющиися тебе, будут бо яко не сущии, и погибнут вси соперницы твои. Взыщеши их, и не обрящеши человеков, иже поругаются тебе: будут бо аки не бывшии, и не будут ратующии тебе. Яко Аз Бог твой держай десницу твою, глаголяй тебе: Не бойся Иакове, малый Израилю, Аз помогох ти, глаголет Бог твой, избавляяй тя Святый Израилев.

В среду вечера:

Бытия чтение. [Глава 17, ст. 1 – 9.]

Бысть Авраму лет девятьдесят девять: и явися Господь Авраму, и рече ему: Аз есмь Бог твой, благоугождай предо Мною, и буди непорочен. И положу завет Мой между Мною, и между тобою, и умножу тя зело. И паде Аврам на лицы своем: и рече ему Бог глаголя: И Аз се завет Мой с тобою, и будеши отец множества языков. И не наречется ктому имя твое Аврам, но будет имя твое Авраам: яко отца многих языков положих тя. И возращу тя зело зело, и положу тя в народы, и царие из тебе изыдут: И поставлю завет Мой между Мною и между тобою, и между семенем твоим по тебе в роды их в завет вечен, да буду тебе Бог, и семени твоему по тебе: И дам тебе и семени твоему по тебе землю, в нейже обитаеши, всю землю Ханааню во одержание вечное, и буду им Бог. И рече Бог ко Аврааму: ты же завет Мой соблюдеши, ты и семя твое по тебе в роды их.

Притчей чтение. [Глава 15, ст. 20 – 33. Глава 16, ст. 1 – 9.]

Сын премудр веселит отца: сын же безумен раздражает матерь свою. Несмысленнаго стези скудны ума: муж же разумен исправляя ходит. Отлагают помышления не чтущии сонмищ: в сердцах же советных пребывает совет: Не послушает злый его, ниже речет полезно что и добро общему. Путие живота помышления разумнаго, да уклонився от ада спасется. Домы досадителей разоряет Господь: утверди же предел вдовицы. Мерзость Господеви помысл неправедный: чистых же глаголы честны. Губит себе мздоимец: ненавидяй же даров приятия спасется. милостынями и верами очищаются греси: страхом же Господним уклоняется всяк от зла. Сердца праведных поучаются вере: уста же нечестивых отвещают злая. приятни пред Господем путие мужей праведных, имиже и врази друзи бывают. Далече отстоит Бог от нечестивых: молитвы же праведных послушает. лучше малое приятие с правдою, нежели многая жита с неправдою. сердце мужа да мыслит праведная, да от Бога исправятся стопы его. Видящее око добрая, веселит сердце: слава же благая утучняет кости. Слушаяй обличений живота, посреде премудрых водворится. Иже отметает наказание, ненавидит себе: соблюдаяй же обличения, любит свою душу. Страх Господень наказание, и премудрость: и начало славы отвещает ей: [предыдет же смиренным слава.] Человеку предложение сердца: и от Господа ответ языка. Вся дела смиреннаго явленна пред Богом: и укрепляяй духи Господь. Приближи ко Господу дела твоя, и утвердятся помышления твоя. Вся содела Господь Себе ради: нечестивии же в день зол погибнут. Нечист пред Богом всяк высокосердый, в руку же руце влагаяй неправедно, не обезвинится. Начало пути блага, еже творити праведная, приятна же пред Богом паче, нежели жрети жертвы. Ищай Господа, обрящет разум с правдою: Праве же ищущии Его, обрящут мир. Вся дела Господня с правдою: хранится же нечестивый на день зол.
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года.   В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyUto Apr 16, 2013 7:39 pm


"Путь жизни мудрого вверх, чтобы уклониться от преисподней внизу" (Прит. 15, 24). Всем известно, что есть ад и туда может попасть всякий за дела свои. Но не все помнят это и не так исправно живут, чтобы видна была забота уклониться от ада. Живут, как живется, на авось: авось как-нибудь и в ад не попадем. Где же разум наш? В житейских делах еще может сходить с рук "авось", но в таком решительном деле, которое, однажды совершившись, пребудет во веки веков неизменным, "авось" обличает неразумность последней степени. Не кичись же, разум, своей разумностью, когда не помнишь этого и не предлагаешь нам помышлений жизни, как уклонившись от ада, спастись.
Nazad na vrh Ići dole
 
В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 2-я седмицы Великого поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В четверток 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања из Старог Завета :: Паримије - Недеља сиропусна и Велики пост :: Седмица пета Великог Поста-
Skoči na: