СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Andrei11
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Машенька

Машенька


Broj poruka : 540
Points : 1042
Reputation : 0
Datum upisa : 05.03.2011

Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.   Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyPon Apr 04, 2011 7:42 pm

Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста.

На 6-м же часе:

Пророчества Исаиина чтение. [Глава 40, ст. 18 – 31.]

Тако глаголет Господь: кому уподобисте Господа, и коему подобию уподобисте Его? Еда образ сотвори древоделатель, или златарь слияв злато позлати его, или подобием сотвори его? Древо бо негниющее избирает древоделатель, и мудре ищет, како поставит образ его, и да не поколеблется. Не разуместе ли, не слышасте ли? не возвестися ли вам исперва? не разуместе ли основания земли, Содержай круг земли, и живущия на ней аки пруги: поставивый небо яко камару, и простер е, яко скинию обитати. Даяй князи, аки ничтоже, владети, и землю, аки ничтоже сотвори. Не насадят бо, ниже насеют, и не вкоренится в земли корение их: дхне на них ветр, и изсхоша, и буря аки стеблие возмет их. Ныне убо кому Мя уподобисте, и вознесуся, рече Святый? Воззрите на высоту очима вашима, и видите, Кто сотвори сия вся? носяй по числу утварь Свою, и вся по имени прозовет от многия славы, и в державе крепости Своея ничтоже утаися от тебе. Еда бо речеши Иакове, и что глаголал еси Израилю? утаися путь мой от Бога, и Бог мой суд отъя и отступи. И ныне не уразумел ли еси? ни ли слышал еси? Бог вечный, Бог устроивый концы земли, не взалчет, ниже утрудится, ниже есть изобретение премудрости Его. Даяй алчущим крепость, и неболезненным печаль. Взалчут бо юнейшии, и утрудятся юноты, и избраннии не крепцы будут: Терпящии же Господа изменят крепость.

Во вторник 5-я седмицы вечера:

Бытия чтение. [Глава 15, ст. 1 – 15.]

Бысть слово Господне ко Авраму в видении нощию, глаголя: не бойся Авраме: Аз защищаю тя, мзда твоя многа будет зело. Глагола же Аврам: Владыко Господи, что ми даси? аз же отпущаюся безчаден: сын же масек домочадицы моея, сей Дамаск Елиезер. И рече Аврам: понеже мне не дал еси семене, домочадец же мой наследник мой будет. И абие глас Господень бысть к нему, глаголющий: не будет сей наследник твой, но иже изыдет из тебе, той будет наследник тебе. Изведе же его вон, и рече ему: воззри на небо, и изочти звезды, аще возможеши исчести я. и рече: тако будет семя твое. И верова Аврам Богу, и вменися ему в правду. Рече же к нему: Аз [есмь] Бог изведый тя от страны Халдейския, яко дати тебе землю сию наследствовати. И рече: Владыко Господи, по чесому уразумею, яко наследити ю имам? Рече же к нему: возми Мне юницу трилетну, и козу трилетну, и овна трилетна, и горлицу, и голубя. Взя же он вся сия, и раздели я на полы, и положи я противолична едина к другому, птиц же не раздели. Слетеша же птицы на телеса растесаная их: и седе близу их Аврам. Заходящу же солнцу, ужас нападе на Аврама, и се страх темен велий нападе нань. И речено бысть ко Авраму: ведый увеси, яко пресельно будет семя твое в земли не своей, и поработят я, и озлобят я, и смирят я лет четыреста. Языку же, емуже поработают, сужду Аз: по сих же изыдут семо со имением многим. Ты же отыдеши ко отцем твоим в мире, препитан в старости добрей.

Притчей чтение. [Глава 15, ст. 7 – 9.]

Устне мудрых связуются чувством: сердца же безумных не тверда. Жертвы нечестивых мерзость Господеви: обеты же правоходящих приятны Ему. Мерзость Господеви путие нечестивых: гонящия же правду любит. Наказание незлобиваго познавается от мимоходящих: ненавидящии же обличения скончаваются срамно. Ад, и пагуба явна пред Господем: како не и сердца человеков? Не возлюбит ненаказанный обличающих его, с мудрыми же не побеседует. Сердцу веселящуся, лице цветет: в печалех же сущу, сетует. Сердце право ищет чувства: уста же ненаказанных уразумеют злая. На всяко время очи злых приемлют злая: добрии же безмолвствуют присно. Лучше частица малая со страхом Господним, нежели сокровища велия без боязни. Лучше учреждение от зелий с любовию и благодатию, нежели представление тельцев со враждою. Муж ярый устрояет брани: долготерпеливый же и будущую укрощает. терпеливый муж угасит суды: нечестивый же воздвизает паче. Путие праздных постлани тернием: мужественных же углаждени.
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года.   Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyPon Apr 15, 2013 7:49 pm


"Преисподняя и Аваддон открыты перед Господом, тем более сердца сынов человеческих" (Прит. 15, 11). А грешник все думает, что его никто не видит, и, укрываясь от глаз человеческих темнотою ночи или пустотою места, полагает, что никем не замечен. Божие око видело все; ангел хранитель и совесть были свидетелями. Станешь некогда на суд, тогда все скрытое разоблачится; свидетели неподкупные будут налицо - и умолкнешь. Приговор состоится безапелляционный. Одно средство предотвратить эту неизбежную крайность - покаяние. Дверь к нему отворена. Поспеши войти, пока не пробил час, который ударит, когда - не знаешь, и положит конец и грехам твоим, и всякой надежде помилования.
Nazad na vrh Ići dole
 
Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В понедельник 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В четверток 3-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања из Старог Завета :: Паримије - Недеља сиропусна и Велики пост :: Седмица пета Великог Поста-
Skoči na: