СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Andrei11
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Машенька

Машенька


Broj poruka : 540
Points : 1042
Reputation : 0
Datum upisa : 05.03.2011

В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.   В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptySre Apr 06, 2011 11:16 pm

В четверток 5-я седмицы Великаго Поста.

На 6-м же часе:

Пророчества Исаиина чтение. [Глава 42, ст. 5 – 16.]

Тако глаголет Господь Бог, сотворивый небо, и водрузивый е, утверждей землю, и яже на ней, и даяй дыхание людем, иже на ней, и дух ходящим на ней. Аз Господь Бог, призвах тя в правде, и удержу за руку твою, и укреплю тя: и дах тя в завет рода Израилева, во свет языков, отверсти очи слепых, извести от уз связанныя, и из дому темницы, и седящия во тьме. Аз Господь Бог, сие Мое есть имя: славы Моея иному не дам, ниже добродетелей Моих истуканным. Яже из начала, се приидоша: и новая, яже Аз возвещу, и прежде неже возвестити, явишася вам. Воспойте Господеви песнь нову: начальство Его, прославите имя Его от конец земли: сходящии в море, и плавающии по нему, острови и живущии на них. Возвеселися пустыне, и веси ея, придвория, и живущии в Кидаре: возвеселятся живущии на камени, от края гор возопиют. Дадят Богу славу, добродетели Его во островех возвестят. Господь Бог сил изыдет, и сокрушит рать, воздвигнет рвение, и возопиет на враги Своя с крепостию. Молчах, еда и всегда умолчу, и потерплю? терпех яко раждающая, истреблю и изсушу вкупе: опустошу горы и холми, и всяку траву их изсушу, и положу реки во островы, и луги изсушу. И наведу слепыя на путь, егоже не видеша, и по стезям, ихже не знаша, ходити сотворю им: сотворю им тьму во свет, и стропотная в правая. сия глаголы сотворю, и не оставлю их.

В четверг вечера:

Бытия чтение. [Глава 18, ст. 20 – 33.]

Рече же Господь: вопль Содомский и Гоморрский умножися ко Мне, и греси их велицы зело: сошед убо узрю, аще по воплю их грядущему ко Мне совершаются: аще же ни, да разумею. И обратившеся оттуду мужие, приидоша в Содом: Авраам же еще бяше стояй пред Господем. И приближився Авраам, рече: погубиши ли праведнаго с нечестивым, и будет праведник яко нечестивый? Аще будут пятьдесят праведницы во граде, погубиши ли я? Не пощадиши ли всего места пятидесяти ради праведных, аще будут в нем? Никакоже Ты сотвориши по глаголу сему, еже убити праведника с нечестивым, и будет праведник яко нечестивый: никакоже, Судяй всей земли, не сотвориши ли суда? Рече же Господь: аще будут в Содомех пятьдесят праведницы во граде, оставлю весь град и все место их ради. И отвещав Авраам, рече: ныне начах глаголати ко Господу моему, аз же есмь земля и пепел: аще же умалятся пятьдесят праведницы в четыредесять пять, погубиши ли четыредесяти пятих ради весь град? И рече: не погублю, аще обрящу тамо четыредесять пять. И приложи еще глаголати к Нему, и рече: аще же обрящутся тамо четыредесять? И рече: не погублю ради четыредесяти. И рече: что, Господи, аще возглаголю? Аще же обрящется тамо тридесять? И рече: не погублю тридесятих ради. И рече: понеже имам глаголати ко Господу: аще же обрящутся тамо двадесять? И рече: не погублю, аще обрящутся тамо двадесять. И рече: что, Господи, аще возглаголю еще единою? Аще же обрящутся тамо десять? И рече: не погублю десятих ради. Отиде же Господь, яко преста глаголя ко Аврааму: и Авраам возвратися на место свое.

Притчей чтение. [Глава 17, ст. 17 - 33. Глава 17, ст. 1 – 17.]

Путие жизни укланяются от злых: долгота же жития путие праведни. Приемляй наказание во благих будет, храняй же обличения умудрится. Иже хранит своя пути, соблюдает свою душу: любяй же живот свой щадит своя уста. Прежде сокрушения предваряет досаждение, прежде же падения злопомышление. Лучше кроткодушен со смирением, нежели иже разделяет корысти с досадительми. Разумный в вещех обретатель благих, надеяйся же на Господа блажен. Премудрыя и разумныя злыми наричут, сладции же в словеси множае услышани будут. Источник животен разум стяжавшым, наказание же безумных зло. Сердце премудраго уразумеет яже от своих ему уст, во устнах же носит разум. Сотове медовнии словеса добрая, сладость же их изцеление души. Суть путие мнящиися прави быти мужу, обаче последняя их зрят во дно адово. Муж в трудех труждается себе и изнуждает погибель свою: строптивый во своих устах носит погибель. Муж безумен копает себе злая и во устнах своих сокровищствует огнь. Муж строптивый разсылает злая, и светилник льсти вжигает злым, и разлучает други. Муж законопреступен прельщает други и отводит их в пути не благи. Утверждаяй очи свои мыслит развращенная, грызый же устне свои определяет вся злая: сей пещь есть злобы. Венец хвалы старость, на путех же правды обретается. Лучше муж долотерпелив паче крепкаго, (и муж разум имеяй паче земледелца великаго) удержаваяй же гнев паче вземлющаго град. В недра входят вся неправедным: от Господа же вся праведная. Лучше укрух хлеба со сластию в мире, нежели дом исполнен многих благих и неправедных жертв со бранию. Раб смыслен обладает владыки безумными, в братиих же разделит (имение) на части. Якоже искушается в пещи сребро и злато, тако избранная сердца у Господа. Злый послушает языка законопреступных, праведный же не внимает устнам лживым. Ругайся убогому раздражает Сотворшаго его, радуяйся же о погибающем не обезвинится: милуяй же помилован будет. Венец старых чада чад: похвала же чадом отцы их. Верному весь мир богатство, неверному же ниже пенязь. Неприличны суть безумному устне верны, ниже праведному устне лживы. Мзда благодатей наказание употребляющым: и аможе аще обратится, успеет. Иже таит обиды, ищет любве: а иже ненавидит скрывати, разлучает други и домашния. Сокрушает прещение сердце мудраго: безумный же биемь не чувствует (ран). Прекословия воздвижет всяк злый: Господь же ангела немилостива послет нань. Впадет попечение мужу смысленну: безумнии же размышляют злая. Иже воздает злая за благая, не подвигнутся злая из дому его. Власть дает словесем начало правды: предводителствует же скудости пря и брань. Иже судит праведнаго неправедным, неправеднаго же праведным, нечист и мерзок у Господа. Вскую бяше имение безумному? Стяжати бо премудрости безсердый не может. Иже высок творит свой дом, ищет сокрушения: остроптеваяй же учитися впадет во злая. На всяко время друг да будет тебе, братия же в нуждах полезни да будут: сего бо ради раждаются.
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года.   В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptySre Apr 17, 2013 6:43 pm


"Падению предшествует надменность" (злопомышление) (Прит. 16, 18). Стало быть не допускай мыслей злых, и не будет падений. Между тем, о чем больше всего небрегут? О мыслях. Им позволяют бурлить сколько и как угодно, и думать не думают когда-нибудь укрощать их, или направлять к разумным занятиям. А между тем, в этой суматохе внутренней подходит враг, влагает зло в сердце, обольщает его и склоняет на это зло. И человек, сам того не замечая, является готовым на зло. Остается ему или исполнять скованное сердцем зло, или бороться. Но то наше горе, что за последнее никто почти не берется, а все, как связанные, ведутся на зло.
Nazad na vrh Ići dole
 
В четверток 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» В четверток 3-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В четверток 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В четверток 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В понедельник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В субботу 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања из Старог Завета :: Паримије - Недеља сиропусна и Велики пост :: Седмица пета Великог Поста-
Skoči na: