СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Andrei11
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Ići dole 
AutorPoruka
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.   Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyNed Apr 03, 2011 12:41 am

Неделя 4-я седмицы Великаго Поста.

Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Ib66

Апостол дне, ко Евреем, зачало 314. [Евр. 6, 13—20.]

Братие, Аврааму обетовая Бог, понеже ни eдинем имяше большим клятися, клятся Собою, глаголя: воистинну благословствуя благословлю тя, и множа умножу тя. И тако долготерпев, получи обетование. Человецы убо большим кленутся, и всякому их прекословию кончина во извещение, клятва eсть. В немже лишше хотя Бог показати наследником обетования непреложное совета Своего, ходатайствова клятвою. Яко да двема вещма непреложныма, в неюже невозможно солгати Богу, крепкое утешение имамы прибегшии, ятися за предлежащее упование, eже аки котву имамы души тверду же и известну, и входящую во внутреннее завесы. Идеже предтеча о нас вниде Иисус, по чину Мелхиседекову, Первосвященник быв во веки.

И другий преподобнаго ко Ефесеем, зачало 229. [Еф. 5, 9—19.]

Братие, яко чада света ходите: [плод бо Духовный eсть во всякой благостыни и правде и истине:] искушающе, что eсть благоугодно Богови. И не приoбщайтеся к делом неплодным тмы, паче же и обличайте. Бываeмая бо отай от них, срамно eсть и глаголати. Вся же обличаeмая, от света являются: все бо являемое свет eсть. Сего ради глаголет: востани спяй, и воскресни от мертвых, и осветит тя Христос. Блюдите убо, како опасно ходите, не якоже немудри, но якоже премудри: Искупующе время, яко дние лукави суть. Сего ради не бывайте несмысленни, но разумевающе, что eсть воля Божия. И не упивайтеся вином, в немже eсть блуд: но паче исполняйтеся Духом, глаголюще себе во псалмех и пениих, и песнех духовных, воспевающе и поюще в сердцах ваших Господеви.

Евангелие от Марка, зачало 40. [Мк. 9, 17—31.]

Во время оно, человек некий прииде ко Иисусови, кланяяся Ему, и глаголя: Учителю, приведох сына моего к Тебе, имуща духа нема. И идеже колиждо имет eго, разбивает eго, и пены тещит, и скрежещет зубы своими, и оцепеневает, и рех учеником Твоим, да изженут eго, и не возмогоша. Oн же отвещав eму, глагола: о роде неверен, доколе в вас буду? доколе терплю вы? Приведите eго ко Мне. И приведоша eго к Нему. И видев Eго, абие дух стрясе eго: и пад на земли, валяшеся, пены теща. И вопроси oтца eго: колико лет eсть, отнележе сие бысть eму? Oн же рече: издетска. И многажды во oгнь вверже eго, и в воды, да погубит eго: но аще что можеши, помози нам, милосердовав о нас. Иисус же рече eму: eже аще что можеши веровати, вся возможна верующему. И абие возопив oтец oтрочате со слезами, глаголаше: верую Господи, помози моему неверию. Видев же Иисус, яко срищется народ, запрети духу нечистому, глаголя eму: душе немый и глухий, Аз ти повелеваю, изыди из него, и ктому не вниди в него. И возопив, и много пружався, изыде: и бысть яко мертв, якоже мнозем глаголати, яко умре. Иисус же eм eго за руку, воздвиже eго: и воста. И вшедшу Eму в дом, ученицы Eго вопрошаху Eго eдинаго: яко мы не возмогохом изгнати eго? И рече им: сей род ничимже может изыти, токмо молитвою и постом. И оттуду изшедше, идяху сквозе Галилею: и не хотяше, да кто увесть. Учаше бо ученики Своя, и глаголаше им: яко Сын Человеческий предан будет в руце человечeсте, и убиют Eго: и убиен быв, в третий день воскреснет.

И преподобнаго, от Матфеа, зачало 10. [Мф. 4, 25 — 5, 12.]

Во время оно, по Иисусе идоша народи мнози от Галилеи и десяти град, и от Иерусалима, и Иудеи, и со oнаго полу Иoрдана. Узрев же народы, взыде на гору: и седшу Eму приступиша к Нему ученицы Eго. И отверз уста Своя, учаше их, глаголя: Блажени нищии духом: яко тех eсть Царствие Небесное. Блажени плачущии: яко тии утешатся. Блажени кротцыи: яко тии наследят землю. Блажени алчущии и жаждущии правды: яко тии насытятся. Блажени милостивии: яко тии помиловани будут. Блажени чистии сердцем: яко тии Бога узрят. Блажени миротворцы: яко тии сынове Божии нарекутся. Блажени изгнани правды ради: яко тех eсть Царствие Небесное. Блажени eсте, eгда поносят вам, и ижденут, и рекут всяк зол глагол на вы лжуще, Менe ради: Радуйтеся и веселитеся, яко мзда ваша многа на небесех.


Poslednji izmenio Марусєвіч dana Ned Apr 14, 2013 12:38 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года.   Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyNed Apr 14, 2013 12:37 am


(Ев. 6, 13-20; Мк. 9, 17-31). В изречениях Своих о блаженствах Господь изображает райское сердце (Мф. 5, 1-12). В настроение его входят: смирение, плач и сокрушение, кротость и безгневие, правдолюбие полное, милостивость совершенная, чистота сердца, миролюбие и миротворение, терпение бед, напраслин и гонений за веру и жизнь христианскую. Хочешь рая, будь таков. И здесь еще предвкусишь рай, в который готовым вступишь по смерти, как преднареченный наследник.
Nazad na vrh Ići dole
 
Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Суббота седмицы 2-я Великаго Поста - ЦСл текст гражданским шрифтом
» В понедельник 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В понедельник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» Во вторник 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В понедельник 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања годишњег богослужбеног круга :: Недеље Великог поста :: 4. Недеља поста-
Skoči na: