СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Andrei11
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски

Ići dole 
AutorPoruka
naumzn




Broj poruka : 7
Points : 0
Reputation : 0
Datum upisa : 02.12.2008

Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски Empty
PočaljiNaslov: Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски   Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски EmptyUto Dec 23, 2008 7:51 am

8 Глава

23-24. И кад уђе у лађу, за њим уђоше ученици његови. И гле, бура велика настаде на мору, тако да се лађа покри валовима; а он спаваше.




Са Собом је повео само Своје ученике да би видели чудо. Допушта валовима да бацају лађу по мору, како би их научио да трпељиво подносе искушења, али и да би видевши ово чудо још више поверовали. Господ спава да би они, када се уплаше, познали своју немоћ и призвали Га у помоћ. Стога каже:



25-26. И пришавши ученици његови пробудише га говорећи: Господе, спаси нас, изгибосмо! И рече им: Зашто сте страшљиви, маловјерни?




Није их назвао "невернима", већ "маловернима". Када су рекли: "Господе, спаси нас" - показали су у томе веру, но реч: "изгибосмо" - није била од вере, јер је Исус био с њима у лађи, те није било разлога за страх. Видиш ли како их прекорева због страшљивости, желећи да им покаже да сама страшљивост са собом доноси опасност. Зато прво стишава немир у њиховим душама, а потом буру на мору.



26-27. Тада уставши запријети вјетровима и мору, и настаде тишина велика. А људи се зачудише говорећи: Ко је овај да га слушају и вјетрови и море?



Зачудили су се, јер је по изгледу био човек, а по делима - Бог. [11]



28. А кад он дође на ону страну у земљу Гергесинску, [12] сретоше га два бјесомучника.



Док су се људи у лађи чудили говорећи: "Ко је овај да га слушају и ветрови и море", демони долазе да дају одговор. Иако Марко и Лука говоре о једном човеку кога је опсео легион демона, ти разуми да је овај човек један од двојице коју спомиње Матеј, и то онај који је по злу био чувенији. Христос је к њима дошао сам, јер су толико били страшни да се нико није усуђивао да их доведе к Њему.



Излазећи из гробова, тако опака, да не могаше нико проћи путем оним.



Живели су у гробовима зато што су демони желели да убеде људе како људске душе после смрти постају демони. Али, нека никоме такво нешто не пада на памет, јер када душа напусти тело, не задржава се више у овоме свету. Душе праведника су у руци Божјој, а душе грешника одлазе у ад, тамо где је отишла и душа оног немилостивог богаташа.



29. И гле, повикаше говорећи: Шта хоћеш од нас, Исусе, Сине Божији? Зар си дошао амо прије времена да нас мучиш?




Гле, прво изражавају своје непријатељство, а потом Га исповедају као Сина Божјег. Демонима је мучење ако их неко онемогући да чине зло људима. Разуми да њихове речи "пре времена" значе да су они мислили да Христос, не могући више да подноси њихову велику злобу, неће чекати време мучења. Али, није тако, јер је демонима дозвољено да се боре с нама до краја света.



30-32. А далеко од њих пасијаше велико крдо свиња. И демони га мољажу говорећи: Ако нас изгониш, дозволи нам да идемо у крдо свиња. И рече им: Идите. И они изишавши отидоше у крдо свиња. И гле, навали све крдо свиња с бријега у море и утопише се у води.



Демони су молили Исуса да уђу у свиње, како би погубљењем свиња огорчили њихове газде да не приме Христа. Христос им је учинио по вољи желећи да покаже колика је њихова злоба према људима, али и да би се видело колико би нама учинили још веће зло, само да имају власт и да их у томе Господ не спречава. Зато Господ чува бесомучнике да се не убију.



33-34. А свињари побјегоше и дошавши у град казаше све, и за бјесомучнике. И гле, сав град изађе у сусрет Исусу; и видјевши га молише да би отишао из њихова краја.



Будући ожалошћени, становници града су се плашили да ће им се после нешто још страшније догодити, па су зато молили Исуса да оде из њиховог краја. А ти научи, да тамо где се живи "свињским животом" не обитава Христос, него демони.[13]

------------------------------------------------
11. По мишљењу Оригена, Господ који је чинио чудеса на копну, учинио је и ово чудо на мору како би показао да је Господар и копна и мора.
12. У тексту изворника Матеј спомиње земљу Гадаринску, док Марко (Мк. 5, 1-6) спомиње "земљу Герасинску", а Лука (Лк. 8, 26.27) "земљу Гергесинску" (иако у зависности од рукописа који су узимани за основу превода има разлика). У Христово време су у тој области постојала три града по којима се она и називала. Били су то:
1.) Гераса, мало подаље од Галилејског језера, затим
2.) Гадара која је била већином насељена Грцима, па је Јосиф Флавије назива "грчким градом", припадала је тзв. Декаполису (десетограђу);
3.) По сведочанству Оригена и Евсевија Кесаријског постојала је и Гергеса, док други верују да су Гераса и Гергеса један исти град. Описани догађај се вероватно десио у близини ових градова.
13. "Обрати пажњу", каже Свети Златоуст, "на кротост Исуса Христа сједињену са силом. Када је становницима те земље учинио добро они су Га принудили да се удаљи, а Он је, без икаквог противљења, отишао и оставио њих који су себе показали недостојним Његовог учења, оставивши им за наставнике оне које је ослободио од демона и свињаре, да би од њих сазнали о свему што се догодило." (Ibid, Homil. 28,3; c.354)
Nazad na vrh Ići dole
http://vrata.informe.com/forum/
 
Тумачење: О стишавању буре на мору и исцелење гадаринских бесомучника - Св. Теофилакт Охридски
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Tумачење приче о ''Кушање Христа у пустињи'' - Св. Теофилакт Охридски
» Васкрс - свети Николај Охридски и Жички
» Велики Петак - свети Николај Охридски и Жички
» 8.3 (21. 3) Свети Теофилакт, епископ никомидијски; Свети свештеномученик Теодорит
» Божићне посланице, беседе и чланци - свети Николај Охридски и Жички

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Тумачења :: Тумачења разних аутора-
Skoči na: