СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Andrei11
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Машенька

Машенька


Broj poruka : 540
Points : 1042
Reputation : 0
Datum upisa : 05.03.2011

В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.   В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyUto Apr 12, 2011 7:57 pm

В среду 6-я седмицы Великаго Поста.

На 6-м часе:

Пророчества Исаиина чтение. [Глава 58, ст. 1 – 11.]

Тако глаголет Господь: возопий крепостию и не пощади: яко трубу возвыси глас твой и возвести людем Моим грехи их и дому Иаковлю беззакония их. Мене день от дне ищут и разумети пути Моя желают, яко людие правду сотворившии и суда Бога своего не оставившии: просят ныне у Мене суда праведна, и приближитися ко Господу желают, глаголюще: Что яко постихомся, и не увидел еси? смирихом души наша, и не уведел еси? во дни бо пощений ваших обретаете воли ваша, и вся подручныя ваша томите. Аще в судех и сварех поститеся, и биете пястьми смиреннаго, вскую Мне поститеся якоже днесь, еже услышану быти с воплем гласу вашему? Не сицеваго поста Аз избрах, и дне, еже смирити человеку душу свою, ниже аще слячеши яко серп выю твою, и вретище и пепел постелеши, ниже тако наречете пост приятен. Не таковаго [бо] поста Аз избрах, глаголет Господь: но разрешай всяк соуз неправды, разрушай обдолжения насильных писаний, опусти сокрушенныя в свободу, и всякое писание неправедное раздери. Раздробляй алчущим хлеб твой, и нищия безкровныя введи в дом твой: аще видиши нага, одей, и от свойственных племене твоего не презри. Тогда разверзется рано свет твой, и исцеления твоя скоро возсияют: и предыдет пред тобою правда твоя, и слава Божия обымет тя. Тогда воззовеши, и Бог услышит тя, и еще глаголющу ти, речет: се приидох. аще отымеши от себе соуз, и рукобиение, и глагол роптания, И даси алчущему хлеб от души твоея, и душу смиренную насытиши: тогда возсияет во тьме свет твой, и тьма твоя будет яко полудне. И будет Бог твой с тобою присно.

В среду вечера:

Бытия чтение. [Глава 43, ст. 26 – 31, глава 45, ст. 1 – 16.]

Принесоша Иосифу братия его дары, яже имяху в руках своих, в дом: и поклонишася ему лицем до земли. И вопроси их: здрави ли есте? и рече им: здрав ли есть отец ваш старец, егоже рекосте, еще ли жив есть? Они же рекоша: здрав есть раб твой отец наш, еще жив есть. и рече: благословен человек оный Богу. и приникше поклонишася ему. Воззрев же очима своима Иосиф, виде Вениамина брата своего единоматерня, и рече: сей ли есть брат ваш юнейший, егоже рекосте ко мне привести? и рече: Бог да помилует тя чадо. Возмутися же Иосиф, подвижеся бо утроба его о брате своем, и искаше плакати: вшед же в ложницу, плакася тамо. И умыв лице, изшед удержася. И не можаше Иосиф удержатися всем предстоящим ему, но рече: отослите всех от мене: и не предстояше ни един Иосифу, егда познавашеся братии своей. И испусти глас с плачем: слышаша же вси египтяне, и слышано бысть в дому фараонове. Рече же Иосиф братии своей: аз есмь Иосиф: еще ли отец мой жив есть? и не могоша братия отвещати ему: смутишася бо. Рече же Иосиф братии своей: приближитеся ко мне, и приближишася. и рече: аз есмь Иосиф брат ваш, егоже продасте во Египет. Ныне убо не скорбите, ниже жестоко вам да явится, яко продасте мя семо: на жизнь бо посла мя Бог пред вами. Сие бо второе лето глад на земли, и еще пять лет оста, в нихже не будет орания, ни жатвы. Посла бо мя Бог пред вами оставити вам останок на земли, и препитати ваш останок велий. Ныне убо не вы посласте мя семо, но Бог: и сотвори мя яко отца фараону, и господина всему дому его, и князя всей земли Египетстей. Потщавшеся убо, взыдите ко отцу моему, и рцыте ему: сия глаголет сын твой Иосиф: сотвори мя Бог господина всей земли Египетстей: сниди убо ко мне, и не умедли. И вселишися в земли Гесемли Аравийстей, и будеши близ мене ты, и сынове твои, и сынове сынов твоих, овцы твоя, и волове твои, и елика суть твоя: И препитаю тя тамо, еще бо пять лет будет глад на земли, да не погибнеши ты, и сынове твои, и вся имения твоя. Се очи ваши видят, и очи Вениамина брата моего, яко уста моя глаголющая к вам. Возвестите убо отцу моему всю славу мою сущую во Египте, и елика видите: и ускоривше, приведите отца моего семо. И напад на выю Вениамина брата своего, плакася над ним: и Вениамин плакася на выи его. И облобызав всю братию свою, плакася над ними: и по сих глаголаша к нему братия его. И пронесеся глас в дому фараонове, глаголюще: приидоша братия Иосифова: возрадовася же фараон, и раби его.

Притчей чтение. [Глава 21, ст. 23 – 31, глава 22, ст. 1 – 4.]

Иже хранит своя уста и язык, соблюдает от печали душу свою. Продерзый, и величавый, и горделивый, губитель нарицается: а иже памятозлобствует, беззаконен. Похоти лениваго убивают: не произволяют бо руце его творити что. Нечестивый желает весь день похоти злыя, праведный же милует и щедрит нещадно. Жертвы нечестивых мерзость Господеви: небо беззаконно приносят я. Свидетель ложный погибнет, муж же послушлив сохраняемь возглаголет. Нечестив муж безстудно стоит лицем: правый же сам разумевает пути своя. Несть премудрости, несть мужества, несть совета у нечестиваго. Конь уготовляется на день брани: от Господа же помощь. Лучше имя доброе, неже богатство много, паче же сребра и злата благодать благая. Богат и нищ сретоста друг друга: обоих же Господь сотвори. Худог видев лукаваго мучима крепко, сам наказуется: безумнии же мимошедше оттщетишася. Род премудрости страх Господень, и богатство, и слава, и живот.


Poslednji izmenio Машенька dana Sre Apr 24, 2013 6:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. Empty
PočaljiNaslov: Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года   В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом. EmptyUto Apr 23, 2013 6:55 pm


«Взывай громко, – говорит Господь св. пророку Илии, – не удерживайся, обличая беззакония людей Моих» (Ис.58:1). Что же сделали? «Они ищут Меня,.. желают приближения к Богу» (Ис.58:2). Но разве в этом есть грех? Ведь это и должны они делать. Да, должны, но дело в том, что они делают это не так, как должно. Чают успеть в своем искании одним постом, не радуя о делах правды и любви. И пост Мне приятен, говорит Господь, но такой, когда смиряя тело свое, прощают обиды, оставляют долги, алчущих питают, беcкровных вводят в дом, нагих одевают. Когда все это будет при посте, тогда искание Меня и приближение ко Мне будет успешно; «тогда откроется, как заря, свет твой... и слава Господня будет сопровождать тебя. Тогда ты воззовешь, и Господь услышит; возопиешь, и Он скажет: вот Я!... И будет Господь вождем твоим всегда» (Ис.58:8–9, 11).
Nazad na vrh Ići dole
 
В среду 6-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» В среду 3-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 5-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» В среду 2-я седмицы Великого поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања из Старог Завета :: Паримије - Недеља сиропусна и Велики пост :: Седмица шеста Великог Поста-
Skoči na: