СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Andrei11
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом

Ići dole 
AutorPoruka
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Empty
PočaljiNaslov: В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом   В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом EmptyNed Mar 20, 2011 12:13 am

В пяток 2-я седмицы.

На 6-м часе:

Пророчества Исаиина чтение. [Глава 7, ст. 1 – 14.]

Бысть во дни Ахаза сына Иоафамля, сына Озии, царя Иудина, взыде Расин царь Арамль, и Факей сын Ромелиев, царь Израилев на Иерусалим воевати на него, и не возмогоша разорити его. И возвестися в дому Давидове, глаголя: совещася Арам со Ефремом. и ужасеся душа его, и душа людей его: якоже в дубраве древо ветром восколеблется. И рече Господь ко Исаии: изыди во сретение Ахазу, ты, и оставшийся Иасув сын твой, к купели горняго пути, села белильнича. И речеши ему: блюди еже молчати, и не бойся, ниже душа твоя да изнеможет о двою древу главень дымящихся сих: егда бо гнев ярости Моея будет, паки исцелю. Сын же Арамль, и сын Ромелиев, яко совещаста совет лукавый на тя, глаголюще: Взыдем во Иудею, и собеседовавше с ними отвратим я к нам, и воцарим в ней сына Тавеилева. Сия же глаголет Господь Саваоф, не пребудет совет сей, ниже сбудется: По глава Араму Дамаск, и глава Дамаску Расин: но еще шестьдесят и пять лет, оскудеет царство Ефремово от людей. Глава же Ефремови Соморон, и глава Соморону сын Ромелиев: и аще не уверите, ниже имате разумети. И приложи Господь глаголати ко Ахазу, рекий: Проси себе знамения от Господа Бога твоего во глубину, или в высоту. И рече Ахаз: не имам просити, ниже искушу Господа. И рече [Исаиа] слышите убо доме Давидов, еда мало вам есть труд даяти человеком, и како даете Господеви труд? Сего ради даст Господь Сам вам знамение.

В пяток вечера вторыя седмицы

Бытия чтение. [Гл. 5, ст. 32. Гл. 6, ст. 1 – 8.]

Бе Ное лет пяти сот, и роди сыны три, Сима, Хама, Иафета. И бысть егда начаша человецы мнози бывати на земли, и дщери родишася им: Видевше же сынове Божии дщери человечи, яко добры суть, пояша себе жены от всех, яже избраша. И рече Господь Бог: не имать Дух Мой пребывати в человецех сих во век, зане суть плоть: будут же дние их лет сто двадесять. Исполини же бяху на земли во дни оны: и потом, егда вхождаху сынове Божии к дщерем человеческим, и рождаху себе, тии бяху исполини, иже от века человецы именитии. Видев же Господь Бог, яко умножишася злобы человеков на земли, и всяк помышляет в сердце своем прилежно на злая во вся дни и помысли Бог, яко сотвори человека на земли, и размысли. И рече Бог: потреблю человека, егоже сотворих от лица земли, от человека даже до скота, и от гад даже до птиц небесных, зане размыслих, яко сотворих я. Ное же обрете благодать пред Господем Богом.

Притчей чтение. [Глава 6, ст. 20 – 35. Гл. 7, ст. 1.]

Сыне, храни законы отца твоего, и не отрини наказания матере твоея: Навяжи же я на твою душу присно, и обяжи их о твоей выи. Егда ходиши, води ю, и с тобою да будет: егда же спиши, да хранит тя, да востающу ти глаголет с тобою. Зане светильник заповедь закона, и свет, и путь жизни, и обличение, и наказание: Еже сохранити тя от жены мужаты, и от наваждения языка чуждаго. Сыне, да не победит тя доброты похоть, ниже уловлен буди твоима очима, ниже да совосхитишися веждами ея: Цена бо блудницы, елика единаго хлеба: жена же мужей честныя души уловляет. Ввяжет ли кто огнь в недра, риз же [своих] не сожжет ли? Или ходити кто будет на углиях огненных, ног же не сожжет ли? Тако вшедый к жене мужатей не без вины будет, ниже всяк прикасаяйся ей. Не дивно, аще кто ят будет крадый: крадет бо, да насытит душу свою алчущую: Аще же ят будет, воздаст седмерицею, и вся имения своя дав избавит себе. Прелюбодей же за скудость ума погибель души своей содевает. Болезни же и безчестие понесет: поношение же его не загладится во век. Исполнена бо ревности ярость мужа ея: не пощадит в день суда. Не изменит ни единою ценою вражды, ниже разрешится многими дарми. Сыне, храни моя словеса, моя же заповеди скрый у себе: сыне, чти Господа, и укрепишися: кроме же Его не бойся иного.


Poslednji izmenio Марусєвіч dana Čet Mar 28, 2013 11:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом Empty
PočaljiNaslov: Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года.   В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом EmptyČet Mar 28, 2013 9:06 pm


"Не вечно Духу Моему быть пренебрегаемым человеками; потому что они плоть" (Быт. 6, 3). В человеке две противоположности, а сознание одно - личность человеческая. Характер этой личности определяется тем, на какую сторону она склоняется. Если она на стороне духа, - будет человек духовен, если она на стороне плоти - будет человек плотян. Дух и в плотяном не исчезает, но бывает порабощен, и голоса не имеет. Он тут становится подъяремным и служит плоти, как раб госпоже своей, изобретая всевозможные для нее услаждения. И в духовном плоть не исчезает, но подчиняется духу и ему работает, теряя свои естественные права на пищу через пост, на сон через бдение, на покой через непрерывный труд и утомление, на услаждение чувств через уединение и молчание. Бог не пребывает там, где царит плоть, ибо орган общения его с человеком есть дух, который здесь не в своем чине. В первый раз чувствуется Божие приближение, когда дух начинает предъявлять свои права в движениях страха Божия и совести. Когда же и сознание со свободой станут на эту сторону, тогда Бог общится с человеком и начинает пребывать в нем. С той минуты пойдет одухотворение души и плоти, всего внутреннего и внешнего человека, пока Бог станет всяческая во всех в человеке том, и человек, одухотворившись, обожится. Какое дивное преимущество и как мало оно помнится, ценится и ищется!
Nazad na vrh Ići dole
 
В пяток 2-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» В пяток 6-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом
» В пяток 3-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом
» В пяток 5-я седмицы. ЦСл текст гражданским шрифтом
» В пяток 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» Во вторник 2-я седмицы - ЦСл текст гражданским шрифтом

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања из Старог Завета :: Паримије - Недеља сиропусна и Велики пост :: Седмица друга Великог Поста-
Skoči na: