СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения

Форум Православних Хришћана намењен искључиво текстовима из Светог Писма који се читају на богослужењима
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
МОЛИТВА ПРЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Узасјај у срцима нашим, Човекољупче Господе, Твог богопознања нетрулежну светлост, и мисаоне наше отвори очи за разумевање јеванђелске проповеди Твоје, уметни у нас и страх блажених заповести Твојих, да бисмо, сатрвши све похоте телесне, духовно поживели, и благоугађајући Теби све мислили и чинили. Јер си Ти просвећење душа и тела наших, Христе Боже, и Теби славу узносимо, са Беспочетним Твојим Оцем и Свесветим, и Благим, и Животворним Твојим Духом, сада, и увек, и у векове векова. Амин.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Andrei11
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Panagi10
MОЛИТВА ПОСЛЕ ЧИТАЊА СВЕТОГ ПИСМА
Слава Теби, Царе и Господе, Сине Бога живог, удостојившем ме недостојног Божанствена Твоја слова и глас Светог Јеванђеља Твога слушати; овим Твојим владичанским гласом укрепи ме да у покајању ноћ живота овог прођем, од сваког ме напада злобе видљивих и невидљивих непријатеља избављајући; јер си једини силан, и царујеш у векове. Амин.
Подржите нас
Zadnje teme
» Вторник шестый по Пасце. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Pon Jun 10, 2013 7:40 pm

» Понедельник шестый по Пасце. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Ned Jun 09, 2013 7:53 pm

» Неделя шестая по Пасце, о слепом. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 11:57 pm

» Суббота 5-я по Пасхе. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Sub Jun 08, 2013 3:11 pm

» Пяток 5-й по Пасце. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Čet Jun 06, 2013 7:22 pm

» Четверток 5-й по Пасце. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Sre Jun 05, 2013 7:05 pm

» Среда 5-я по Пасхе. Отдание праздника Преполовения Пятидесятницы. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Uto Jun 04, 2013 7:05 pm

» Вторник 5-й по Пасце. ЦСл.
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Emptyod Марусєвіч Pon Jun 03, 2013 7:21 pm

statcounter

 

 Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом

Ići dole 
AutorPoruka
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Empty
PočaljiNaslov: Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом   Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом EmptySub Mar 19, 2011 11:01 pm

Неделя вторая святых постов

На Литургии

Апостол ко Евреем, зачало 304. [Евр. 1, 10 — 2, 3.]

В начале Ты Господи землю основал eси, и дела руку Твоeю суть небеса: та погибнут, Ты же пребываеши, и вся якоже риза обетшают: и яко oдежду свиеши их, и изменятся: Ты же тойжде eси, и лета Твоя не оскудеют. Кому же от Ангел рече когда: седи одесную Менe, дондеже положу враги Твоя подножие ног Твоих? Не вси ли суть служебнии дуси, в служение посылаеми за хотящих наследовати спасение? Сего ради подобает нам лишше внимати слышанным, да не когда отпаднем. Аще бо глаголанное Ангелы слово бысть известно, и всяко преступление и ослушание праведное прият мздовоздаяние: како мы убежим о толицем нерадивше спасении, eже зачало приемше глаголатися от Господа, слышавшими в нас известися?

Апостол ко Евреем, зачало 318. [Евр. 7, 26 — 8, 2.]

Братие, таков бо нам подобаше Архиерей, преподобен, незлобив, безсквернен, отлучен от грешник, и вышше небес быв: Иже не имать по вся дни нужды, якоже первосвященницы, прежде о своих гресех жeртвы приносити, потом же о людских: сие бо сотвори eдиною, Себе принес. Закон бо человеки поставляет первосвященники, имущия немощь: слово же клятвенное, eже по законе, Сына во веки совершенна. Глава же о глаголемых, такова имамы Первосвященника, Иже седе одесную престола величествия на небесех: святым служитель, и скинии истинней, юже водрузи Господь, а не человек.

Евангелие от Марка, зачало 7. [Мк., 2, 1—12.]

Во время оно, вниде Иисус в Капернаум по днех, и слышано бысть, яко в дому eсть. И абие собрашася мнози, якоже ктому не вмещатися ни при дверех: и глаголаше им слово. И приидоша к Нему, носяще разслабленна [жилами], носима четырьми. И не могущим приближитися к Нему народа ради, открыша покров, идеже бе: и прокопавше свесиша oдр, на немже разслабленный лежаше. Видев же Иисус веру их, глагола разслабленному: чадо, отпущаются тебе греси твои. Бяху же нецыи от книжник ту седяще, и помышляюще в сердцах своих: Что Сей тако глаголет хулы? Кто может оставляти грехи, токмо eдин Бог? И абие разумев Иисус духом Своим, яко тако тии помышляют в себе, рече им: что сия помышляете в сердцах ваших? Что eсть удобее рещи разслабленному: отпущаются тебе греси? или рещи: востани, и возми oдр твой, и ходи? Но да увесте, яко власть имать Сын Человеческий на земли отпущати грехи, [глагола разслабленному:] тебе глаголю: востани, и возми oдр твой, и иди в дом твой. И воста абие, и взем oдр, изыде пред всеми, яко дивитися всем, и славити Бога, глаголющим: яко николиже тако видехом.

Евангелие от Иоанна, зачало 36. [Ин. 10, 9—16.]

Рече Господь ко пришедшим к Нему иудеем: Аз eсмь дверь: Мною аще кто внидет, спасется: и внидет, и изыдет, и пажить обрящет. Тать не приходит, разве да украдет, и убиет, и погубит: Аз приидох, да живот имут, и лишше имут. Аз eсмь пастырь добрый: пастырь добрый душу свою полагает за oвцы. А наемник, иже несть пастырь, eмуже не суть oвцы своя, видит волка грядуща, и оставляет oвцы, и бегает. И волк расхитит их, и распудит oвцы. А наемник бежит, яко наемник eсть, и нерадит о oвцах. Аз eсмь пастырь добрый, и знаю Моя, и знают Мя Моя. Якоже знает Мя Oтец, и Аз знаю Oтца, и душу Мою полагаю за oвцы. И ины oвцы имам, яже не суть от двора сего: и тыя Ми подобает привести, и глас Мой услышат, и будет eдино стадо, и eдин Пастырь.
Nazad na vrh Ići dole
Марусєвіч
Admin
Марусєвіч


Broj poruka : 1565
Points : 3066
Reputation : 10
Datum upisa : 02.12.2008

Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом Empty
PočaljiNaslov: Re: Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом   Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом EmptySub Mar 30, 2013 11:38 pm

Святитель Феофан Затворник. Мысли на каждый день года

Воскресенье 2-й седмицы Великого Поста

"Я есмь дверь: кто войдет Мною, тот спасется" (Ин. 10, 9). Это то же, что в другом месте говорит Господь: "никто не приходит к Отцу, как только через Меня" (Ин. 14, 6). И еще ближе подтвердил Он то же, когда сказал: "без Меня не можете делать ничего" (Ин. 15, 5). Тот и христианин, кто весь во Христе, и кто, что ни имеет в себе ценного, все то от Христа имеет. Оправдание у него Христово, и тело его тоже Христово. Спасающийся потому спасается, что облечен во Христа. В этом только положении он имеет доступ к Отцу. Мы - отпадшие от Бога и за то подгневные. Только тогда правда Божия отступает и милость Его простирается к нам и нас приближающихся принимает, когда мы приближаемся во Христе и о Христе. Печать Христова отпечатлевается на всем естестве христианина, и носящий ее пойдет посреди сени смертной и не убоится зла. Для того, чтобы быть такими, мы имеем таинства - крещение и причащение, посредствуемое у грешащих по крещении покаянием. Но это от лица Господа; с нашей же стороны, для принятия их, должны образоваться в духе приимательные расположения - вера, которая исповедует: я погибший и спасаюсь только Господом Иисусом Христом; любовь, которая ревнует все посвящать Господу Спасителю, ничего не щадя; упование, которое, ничего от себя не чая, уверено, что не будет оставлено Господом, но всякую будет иметь от Него помощь - и внутреннюю, и внешнюю - во всю жизнь, пока взято будет туда, где Он Сам.
Nazad na vrh Ići dole
 
Неделя вторая святых постов - ЦСл текст гражданским шрифтом
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» В неделю третью святых постов. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» Неделя вторая святых постов
» Неделя 4-я седмицы Великаго Поста. ЦСл текст гражданским шрифтом.
» Уторак прве седмице Великог Поста
» Среда прве седмице Великог Поста

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
СЛОВО — Данашња зачала - Daily Bible reading - Ежедневные Евангельские чтения :: Читања годишњег богослужбеног круга :: Недеље Великог поста :: 2. Недеља поста - Пачиста-
Skoči na: